2017 Colorado Open Results
 

Some information on our site is saved in Adobe Acrobat format. You can download the Acrobat Reader here.

 


Your Commissioners

B Division
bcommish@rmda.org

Amy Robertson
720-298-9532

A Division
acommish@rmda.org

Mark Udin
303-902-7166

Jennifer Roberts
720-323-4184

AA/Masters Division
aa-masterscommish@rmda.org

Cynthea Schreffler
720-505-1928

Angie Lowman
720-481-0247

Board Advisor
Skip Schreffler
720-276-1999
advisor@rmda.org

Blind Draw Doubles (160 entries)
1st -
Mark Daly & Jeff Springer
2nd -
David Fatum & Mark Craddick
3rd/4th -

Ron Peppers & Russ Lopez
Robert McCullom & Leonard Gates

5th-8th -

Chris Beaty & Tony McLean
Joey 'Donuts' Giammarino & Craig Elder
Andrew Miller & Conley Litton
Jason Snyder & Avery Barry

9th-16th -

Scott Harsch & Jason Brandon
Justin Scantier & Patrick Kithi
Joe Chaney & Joe Martin
Romeo Pacheco & Morgan Dotson
Jennifer Delgado & Ben LaDew
Jill Horton & Tyler Barnett
Chad Carmichael & Chris Tilden
Dawnielle Fischer & Shannon L

   
Mixed Triples 701 (59 entries)
1st -
Chris Lim & Paula Murphy & Leonard Gates
2nd -
Josh Shuler & Jenn Mounts & Jeff Springer
3rd/4th -

Larry Butler & Shea Cole & James Kinney
Brandon Bopp & Elizabeth Gardner & T.A. Bonnewell

5th-8th -

Randy Hvidt & Amber Hvidt & Verrick Hager
Patrick Kithi & Julie Oberti & Connley Litton
Ed LaBarbera & Jammie Cambell & Lewis Helberg
Jim Widmayer & Marlise Kiel & David Fatum

9th-16th -

Danny Russano & Kay Hoover & Kevin Yasenchak
Mark Craddick & Trish Jones & Brian Yendrzeski
Avery Barry & Patty Walz & Ron Peppers
Mark Daly & Ronda Daly & Ben LaDew
Bob Meininger & Naomi Cardenas & Charlie Meininger
Corey Jensen & Tatiye Jensen & Leander Saunsoci
Burke Mosely & Jennifer Meece & Aaron Kellough
Matt Smooke & Jody Plumley & Eric Huhtala

 
Women's Doubles 501 (32 entries)
1st -
Shea Cole & Paula Murphy
2nd -
Stacey Pace & Sandy Hudson
3rd/4th -

Debra Ivey & Patty Walz
Tracy Korodaj & Angie Maxwell

5th-8th -

Kay Hoover & Ronda Daly
Faye Rovira & Lisa Alpert
Julia Oberti & Dorothy Spencer
Dawnielle Fischer & Marlise Kiel

9th-16th -

Jess Cecava & Tanja Farmer
Lisa Ayers & Valerie Olson
Holly Knight-Moreau & Gena McCracken
Lisa Filer & Jennifer Mounts
Meghan Haley & Vicki Graham
Naomi Cardenas & Megan Hoover
Sonja Vialpando & Linda Gallego
Jill Horton & Julie Coachman

  

Men's Doubles 501 (78 entries)
1st -
Larry Butler & James Kinney
2nd -
Chris Lim & Leonard Gates
3rd/4th -

Danny Pace & Charlie Harrison
Ed LaBarbera & Lewis Helberg

5th-8th -

Corey Jensen & Leander Saunsoci
Joe Chaney & Tom Sawyer
Elliot Milk & Willard Bruguier Jr
Kevin Yasenchak & Danny Russano

9th-16th -

Avery Barry & Ron Peppers
Matt Westerberg & Morgan Dotson
John Beard & Albert Begay
Matt Smooke & Eric Huhtala
Jim Widmayer & David Fatum
Brad Shulman & James Sands
Steve Chorba & Craig Elder
Robbie Phillips & Kris Swift

 

Women's Singles 501 (47 entries)
1st -
Paula Murphy - Florida Dart Assoc.
2nd -
Shea Cole - STUPID
3rd/4th -
Sandy Hudson - Spartanburg County Dart Org
Patty Walz - Minute Man Dart League
5th-8th -
Marlise Kiel - Cleveland Darter Club Tn. Darters
Jess Cecava - Rocky Mountain Dart Assoc
Dorothy Spencer - Tri County Dart Assoc
Jennifer Mounts - Emerald City Darting Org
9th-16th -
Lisa Ayers - Greater Chattanooga Darting Assoc
Stacey Pace - Rocky Mountain Dart Assoc
Brenda Roush - Dart Women of the West
Renee Ripol - Dart Women of the West
Tanja Farmer - Rocky Mountain Dart Assoc
Julia Oberti - Tri County Dart Assoc
Trish Jones - Concho Valley Dart Assoc
Jill Horton - Rocky Mountain Dart Assoc
 

Men's Singles 501 (127 entries)
1st -
Leonard Gates - STUPID
2nd -
Tom Sawyer - Minute Man Dart League
3rd/4th -
Larry Butler - Individual
David Fatum - Individual
5th-8th) -

Kris Swift - Fort Worth Dart Assoc
Charlie Harrison - Southern Arizona Dart Assoc
Joe Chaney - Greater Chattanooga Darting Assoc
Jim Widmayer - LB Darts

9th-16th -

Willard Bruguier Jr - Individual
James Kinney - Cleveland Darter Club Tn Darters
Pat Rose - Individual
Jason Brandon - Individual
Robbie Phillips - Carolina Darts Assoc
Elliot Milk - Dakota Prairie Darts Assoc
Romeo Pacheco - Rocky Mountain Dart Assoc
Abe Molina - Rocky Mountain Dart Assoc

 

Women's Doubles Cricket (28 entries)
1st -
Sandy Hudson & Stacey Pace
2nd -
Shea Cole & Paula Murphy
3rd/4th -
Tanja Farmer & Jess Cecava
Brenda Roush & Renee Ripol
5th-8th -
Julia Oberti & Dorothy Spencer
Angie Maxwell & Tracy Korodaj
Beth Martin & Jammie Campbell
Monika Nickerson & Ashley Romero
9th-16th -
Kris Sams & Stacy Edwards
Juanita Rodriguez & Carrie Keays
Debbie Rowe & Jenny Nickerson
Jill Horton & Danielle Fischer
Kay Hoover & Ronda Daily
Laine Lyzak & Jennifer Lyzak
Angela Thomas & Trish Jones
Megan Hoover & Naomi Cardenas
 

Men's Doubles Cricket (58 entries)
1st -
Tom Sawyer & Joe Chaney
2nd -
Jim Widmayer & David Fatum
3rd/4th -
Chris Martin & Jason Brandon
Michael Bowlin & Abe Molina
5th-8th -
Danny Russano & Kevin Yasenchak
Patrick Kithi & Connley Litton
Ron Peppers & Avery Barry
Elliot Milk & Willard Bruguier Jr
9th-16th -
John Beard & Albert Begay
Brandon Bopp & Justin McMillan
Kris Swift & Robbie Phillips
Matt Smooke & Eric Huhtala
Mark Daly & Ben LaDew
Ronnie Cole & Eric Robinson
Verrick Hager & Randy Hvidt
Woody Wiese & Mark Spencer
 

Women's Singles Cricket (43 entries)
1st -
Lisa Ayers - Greater Chattanooga Darting Assoc
2nd -
Shea Cole - STUPID
3rd/4th -
Sandy Hudson - Spartanburg County Dart Org
Brenda Roush - Dart Women of the West
5th-8th -
Paula Murphy - Florida Dart Assoc.
Valeri Olson - Rocky Mountain Dart Assoc
Dorothy Spencer - Tri County Dart Assoc
Debra Ivey - Lawton Ft. Sill Dart Assoc
9th-16th -
Carrie Keays - Rocky Mountain Dart Assoc
Ronda Daly - Washington Area Dart Assoc
Renee Ripol - Dart Women of the West
Mary-Margaret Satterfield - Greater Chattanooga Darting Assoc
Julia Oberti - Tri County Dart Assoc
Stacey Pace - Rocky Mountain Dart Assoc
Stacy Edwards - Rocky Mountain Dart Assoc
Corrine Miller - Rocky Mountain Dart Assoc
 

Men's Singles Cricket (104 Entries)
1st -
Tom Sawyer - Minute Man Dart League
2nd -
David Fatum - Individual
3rd/4th -
Charlie Harrison - Southern Arizona Dart Assoc
Patrick Kithi - Portland Area Dart Assoc
5th-8th -
Jim Widmayer - LB Darts
Willard Bruguier Jr - Individual
Jeff Springer - Emerald City Darting Org
Kevin Yasenchak - Cleveland Darter Club Tn. Darters
9th-16th -
Joe Chaney - Greater Chattanooga Darting Assoc
Danny Pace - Rocky Mountain Dart Assoc
Chris Lim - Southern California Darts Assoc
Larry Butler - Individual
Russell Lyzak - Ventura County Dart Assoc
Leonard Gates - STUPID
Albert Begay - Loveland Co
Nick Georgeson - Rocky Mountain Dart Assoc
 

180s
  Eric Huhtala(2), Eric Robinson, Ed LaBarbera(3), Jeff Springerm Angie Maxwell, Brandon Bopp, Romeo Pacheco(4), Matt Westerberg(2), Robbie McCullom(2)
9 Hits
  Willard Bruguier, Morgan Dotson
Women's MVP
Paula Murphy
Men's MVP
Tom Sawyer
Chris Helms
Sportsmanship Award
Corey Jensen